Wypadanie włosów – jak je zatrzymać?

Wypadanie włosów dotyka połowy kobiet i nawet ponad połowy mężczyzn. U panów najczęściej przyczyną są męskie hormony, u pań bywa z tym bardzo różnie. My, kobiety gubimy włosy z powodu stresu, albo przyjmowanych leków. Czy są sposoby, by zatrzymać wypadanie włosów i przyspieszyć ich wzrost?

dlaczego wypadaja wlosy

Dlaczego wypadają mi włosy?

To pytanie najczęściej zadawane przez kobiety w salonach fryzjerskich.
Niepokoimy się, ze za wypadaniem włosów stoją nie tylko hormony, ale także poważniejsza choroba. Zanim wpędzisz się w hipochondrię, pamiętaj, że przyczyn wypadania włosów jest bardzo wiele. Wymieńmy najpopularniejsze:

  • przewlekły stres i silne zdenerwowanie
  • zmiany hormonalne lub przyjmowana antykoncepcja
  • depresja i antydepresanty
  • przyjmowane leki
  • nieodpowiednia pielęgnacja włosów
  • źle dobrane kosmetyki do włosów
  • szarpanie i ciągniecie podczas mycia, wycierania i czesania
  • nadmierna ekspozycja na słońce i UV
  • zła dieta, brak witamin
  • nieoczyszczona skóra głowy

Pamiętaj!
Dziennie wypadać nam może do 100 włosów, dlatego jeśli zobaczysz ich trochę więcej w odpływie – nie wpadaj w panikę, być może winę za to ponosi sezonowe wypadanie włosów, związane ze zmianą pór roku.

Jak zahamować wypadanie włosów?

1. Oczyszczaj skórę głowy

Zaopatrz się w dobry szampon micelarny lub specjalny trychologiczny peeling do skóry głowy. Być może twoje włosy są zanieczyszczone i należy pozbyć się nadmiaru zalegającego sebum, kosmetyków i stale gromadzących się toksyn na ich powierzchni.

2. Olejuj włosy

Czy wiesz, że naturalne olejki, nierafinowane, tłoczone na zimno, są najlepszym remedium na wypadanie włosów? Nakładaj je na pasma i na skórę głowy – w ten sposób pobudzisz cebulki do pracy, ponieważ dobrze wykonane olejowanie włosów wymaga delikatnego masażu skalpu.
Olejki pomagają też oczyścić włosy z nadmiaru sebum, w myśl zasady ze tłuszcz wchłania tłuszcz. Dlatego one także doskonale oczyszczają włosy, a jednocześnie chronią je przed niszczeniem. Drogerie i sklepy internetowe oferują specjalnie dobrane mieszanki olejków, które obfitują w kerastim i baicapil – dwa związki, które doskonale wpływają na włosy, bo nie tylko hamują wypadanie, ale tez przyspieszają ich zdrowy wzrost. Doskonały na wypadające włosy jest również olejek rycynowy – sprawdzaj jednak, by był nierafinowany i tłoczony na zimno.

3. Stosuj wcierki

Naturalne wcierki do skóry głowy to najczęściej ekstrakty z ziół i roślin, mających działanie wzmacniające. Doskonale sprawdzają się tu hydrolaty, np rozmaryn czy cząber. Oprócz tego w skórę możesz wcierać także skrzyp polny i pokrzywę – te dwa zioła znały już nasze prababki i płukały nimi włosy.

4. Wzmacniaj pasma od wewnątrz

Nie chodzi nam tylko o suplementacje, choć witaminy i roślinne wyciągi w tabletkach tez są dużym wsparciem. Dobrze wpływa tez an włosy pokrzywa i skrzyp zapatrzone w szklance jako napar. Wypijaj go raz dziennie przez około 4 tygodnie, a wkrótce zapomnisz o wypadających włosach.