Oleje, olejowanie włosów, porowatość włosów. Wszystko, co musisz wiedzieć

oleje-olejowanie-wlosow-porowatosc-wlosow-wszystko-co-musisz-wiedziecDbasz o swoje włosy i przywiązujesz dużą wagę do ich pielęgnacji?

Regularnie stosujesz odżywki, balsamy i maski do włosów, a jednak twoje pukle nie stają się zdrowsze?

Masz wrażenie, że produkty kosmetyczne przynoszą im więcej szkody niż pożytku?

Często zdarza się tak, że nieodpowiednio dobrane preparaty albo przeciążają włosy, albo nieładnie je napuszają. Mało który kosmetyk dba ponadto w odpowiedni sposób o końcówki włosów, czyli ich najbardziej newralgiczną część. Nieodpowiednio dobrane szampony mogą ponadto zaburzać równowagę skóry głowy. To sprawia, że włosy zaczynają się przesuszać lub przetłuszczać, pojawia się łupież, świąd, uczulenie. Jest to częsty problem, ponieważ produkty do włosów zawierają syntetyczne, nie współpracujące z gospodarką lipidową skóry składniki.

1. DLACZEGO OLEJKI?

Ratunkiem zarówno do włosów, jak i do skóry głowy będą naturalne olejki. Są one łagodne dla skóry, a jednocześnie mają właściwości silnie regenerujące i odżywiające włosy. Pozyskuje się je z roślin i ich owoców lub pestek. Naturalne olejki nie są czymś nowym – kobiety od wieków używają ich do pielęgnacji włosów. W ostatnim czasie olejki zaczęły pojawiać się w salonach kosmetycznych i na półkach w drogeriach. Ich unikalne właściwości doceniły firmy kosmetyczne i chętnie wydają produkty do pielęgnacji włosów oparte na działaniu olejków.

2. JAK UŻYWAĆ OLEJKÓW?

Za pomocą naturalnych olejków wykonuje się tzw. olejowanie włosów. Wybrany olejek nakłada się na włosy i zmywa po określonym czasie z włosów. Olejowanie jest bardzo prostym i komfortowym zabiegiem. Ponadto – ze względu na wiele metod olejowania włosów – jest też procesem, który można dopasować do własnych upodobań oraz trybu życia, jaki prowadzimy. Jeśli np. w ciągu tygodnia mamy niewiele czasy na zabiegi pielęgnacyjne – możemy z powodzeniem nakładać olejek na suche włosy, rano, przed wyjściem z domu.

3. JAKIE SĄ SPOSOBY OLEJOWANIA WŁOSÓW?

Włosy można olejować na wiele różnych sposobów, a włosomaniaczki i olejomaniaczki stwarzają odpowiednio dopasowane do swoich potrzeb nowe metody i całe harmonogramy olejowania włosów. Poniżej opisane są najpopularniejsze i najbardziej efektywne sposoby olejowania.

Olejowanie na noc – olejek nakładamy na włosy (suche lub lekko zwilżone wodą albo ziołową płukanką) i zostawiamy go na noc, a rano zmywamy z włosów delikatnym szamponem. Przy tej metodzie olejowania ważne jest, żeby nie ograniczać się jedynie do włosów, ale uwzględnić również skórę głowy, na której powinien znaleźć się wybrany olej. Głowę masuje się kilka minut, aby pobudzić krążenie i „zmusić” cebulki do pracy. Jeśli z jakichś powodów boisz się nakładać olej na całą noc, wykonaj…

… kilkugodzinne olejowanie. Odbywa się ono w identyczny sposób, jak poprzednie (olej, włosy suche lub wilgotne, skóra głowy, masaż…) zmienia się jedynie czas trzymania olejku na włosach. Na początek możesz nałożyć olej na godzinę. Następnym razem wydłuż czas „leżakowania” olejku do dwóch godzin itd. Takie godzinne olejowanie możesz wykonać o każdej porze dnia. Jeśli ciężko znaleźć Ci nawet tak niewielką ilość czasu i nie masz kiedy siedzieć z olejkiem na włosach, zdecyduj się na…

… olejowanie przed myciem włosów. Wystarczy tylko kwadrans lub pół godziny. Olej nałóż na suche włosy, potrzymaj go 15 min (maksymalnie do 30 min), a następnie zmyj podczas mycia włosów. Wybierz delikatny szampon, zastosuj balsam zawierający naturalne składniki. Ten krótki czas olejowania możesz podwójnie wykorzystać i nałożyć np. maseczkę na twarz, zrobić manicure, peeling etc. Jeśli Twój grafik jest bardzo napięty i masz czas wyłącznie na szybkie mycie włosów…

…połącz olejek z odżywką do włosów lub balsamem, który zawsze aplikujesz podczas mycia włosów. Wystarczą 2 – 3 krople olejku zmieszane z używaną zazwyczaj porcją odżywki. W ten sposób spotęgujesz działanie balsamu. Ważne, aby produkty do pielęgnacji włosów miały w składzie jak najmniej syntetycznych substancji. Jeśli uważasz, że Twoim włosom potrzebne jest nieco silniejsze odżywienie, zastosuj…

… olejek na wilgotne włosy po myciu. Zadziała on jak odżywka bez spłukiwania. Ważne jest, aby wówczas nie nakładać go na skórę głowy, lecz jedynie na kosmyki od połowy ich długości. Olejek łatwo się wniknie w wilgotne, bardziej chłonne włosy. Jeśli szczególnie zależy Ci na ochronie i zabezpieczeniu włosów zarówno podczas stylizacji, jak i w ciągu całego dnia, nałóż olejek…

…na suche włosy przed modelowaniem fryzury. To zabezpieczy pukle, zwiększy ich blask i pozwoli je ułożyć. Do takiego olejowania wystarczy niewielka ilość olejku (2 – 3 krople). Olejek w formie serum możesz nakładać wielokrotnie w ciągu dnia – zawsze wtedy, kiedy czujesz, że włosy straciły sprężystość, połyski i blask.

4. JAK I CZYM ZMYWAĆ OLEJKI?

Istnieje błędny pogląd, który mówi, że ponieważ naturalne olejki są tłuste (w końcu to oleje), to do ich zmycia z włosów potrzeba nie lada „siłacza”. Wiele kobiet sięga wówczas po silne, chemiczne produkty do mycia włosów. Jest to duży błąd.

Olejki – jako substancje pozyskiwane z natury – źle znoszą wszelkie chemiczne, komedogenne substancje, które ze względu na dużą ilość parabenów i składników syntetycznych doszczętnie psują to, co udało się naprawić olejkom. To zupełnie tak, jakby wpuścić po sobie do pokoju dwie osoby – pierwsza wejdzie i zrobi w nim gruntowy porządek, a kolejna narobi okropnego bałaganu i chaosu.

Olejki należy zmywać delikatnymi preparatami, pozbawionymi sztucznych składników, parabenów, substancji typu SLS, SLES. Może to być jakiś naturalny, ekologiczny szampon, lub produkt dla dzieci.

Jeśli olej, który wybrałaś do olejowania, jest wyjątkowo gęsty i ciężko usunąć go z włosów – sięgnij najpierw po balsam do włosów. Nałożony bezpośrednio na olejek zemulguje go i sprawi, że olej da się łatwo i szybko zmyć szamponem.

5. CZEGO SIĘ WYSTRZEGAĆ PODCZAS OLEJOWANIA?

Mimo iż olejowanie włosów jest prostym zabiegiem, trzeba pamiętać, żeby nie popełniać kilku zasadniczych błędów, m.in.:

  • Używać zbyt dużej ilości olejku. Do olejowania gruntownego, uwzględniającego skórę głowy wystarczy około 5 ml olejku, czyli około łyżeczki. Podczas aplikacji oleju na same kosmyki użyj 2 – 3 kropli olejku.
  • Do olejowania używa się wyłącznie olejków naturalnych, tłoczonych na zimno i nierafinowanych. Kuchenny olej do smażenia oraz olejki eteryczne nie nadają się do olejowania włosów.
  • olejki najlepiej jest zmywać delikatnym szamponem, który nie ma w składzie środków syntetycznych, parabenów i detergentów typu SLS (Sodium Lauryl Sulfate) i SLES (Sodium Laureth Sulfate).

6. JAKIE OLEJE WYBRAĆ DO OLEJOWANIA?

Naturalnych olejków jest tak dużo, że często nie wiemy, który z nich zakupić do olejowania włosów. Ogólna zasada doboru olejków polega na tym, że trzeba dostosować je do porowatości włosów.

Olejki są substancjami, które w głównej mierze opierają się na zawartości kwasów tłuszczowych. To dzięki nim są one tak cenne. Dbają one o poprawność procesów zachodzących w komórkach, usprawniając je i działając antystarzeniowo. Kwasy tłuszczowe bywają różne i mają różne rozmiary cząstek. Określony rodzaj cząstek pasuje do określonego rodzaju włosów. Co więcej – kwasy tłuszczowe mają różnorodną zdolność wnikania we włosy. Z tego względu olejki dzieli się na:

  • OLEJKI WNIKAJĄCE – mają małe cząsteczki i są zbudowane głównie z kwasów nasyconych. Takie olejki pasują do włosów o niskiej porowatości.
  • OLEJKI PÓŁWNIKAJĄCE – mają średnie cząstki i są zbudowane głównie z kwasów jednonienasyconych z grupy omega – 7 i omega – 9. Pasują do włosów o średniej porowatości.
  • OLEJKI NIEWNIKAJĄCE – mają duże cząstki i są zbudowane głównie z kwasów tłuszczowych wielonienasyconych typu omega – 3 i omega – 6. Pasują do włosów o wysokiej porowatości.

Aby dobrać odpowiedni dla swoich włosów olej, należy zatem poznać porowatość swoich włosów.

7. CZYM JEST POROWATOŚĆ I JAK ZBADAĆ POROWATOŚĆ SWOICH WŁOSÓW?

Można to oczywiście zrobić u trychologa, w profesjonalnym gabinecie. Można również wykorzystać najprostszy mikroskop (może ma go twoje dziecko, bratanek, kuzynka etc.) i obejrzeć włos pod mikroskopem. Można też wykorzystać dobry i nieskomplikowany sposób polegający na „topieniu” włosa w misce z wodą.

W jakim celu się to robi?

Porowatość włosów określa stopień rozchylenia łusek włosa, z których jest on zbudowany. Łuski włosa to jego zewnętrzna warstwa, przez którą wnikają do jego wnętrza wszelkie nakładane na pukle substancje (ale również różnorodne toksyny, spaliny, dym papierosowy). Im wyższa porowatość włosów, tym bardziej są one zniszczone, a ich łuski rozchylone.

Stopień rozchylenia łusek włosa decyduje o tym, jakie cząsteczki z olejków najlepiej się do nich dopasują, Dlatego tak istotną sprawą jest znajomość porowatości swoich włosów.

Wracając do testu z wodą i miską: wrzuć czysty, pozbawiony lakieru i wszelkich silikonów oraz odżywek włos do naczynia wypełnionego wodą. Odczekaj 5 – 10 min i sprawdź, jak głęboko „zanurkował”.

Jeśli twój włos…

… pływa wciąż po powierzchni – masz włosy NISKOPOROWATE

… zanurkował do połowy w naczyniu – masz włosy ŚREDNIOPOROWATE

… opadł na dno lub pływa przy samym dnie naczynia – masz włosy WYSOKOPOROWATE
Ta wiedza jest niezbędna, aby wybrać odpowiedni olejek naturalny do pielęgnacji włosów.

Poniższa lista kategoryzuje konkretne olejki do określonego typu porowatości.

  • włosy niskoporowate – sięgnij po olej kokosowy, babassu, palmowy
  • włosy średniporowate – sięgnij po olej makadamia, migdałowy, arachidowy, sezamowy, awokado, arganowy
  • włosy wysokoporowate – sięgnij po olej z czarnuszki, kukurydziany, lniany, z nasion pszenicy, z pestek winogron

To już wszystko.
Udanego olejowania włosów!