Olejowanie włosów – ważne pytania, precyzyjne odpowiedzi

Olejowanie włosów nie bez przyczyny jest ostatnio tak popularne. Weszło na stałe do pielęgnacji włosów i wypiera wiele stosowanych powszechnie odżywek lub masek na włosy. Nic w tym dziwnego: naturalne olejki mają wyjątkową zdolność regeneracji włosów oraz skóry głowy.

olejowanie-wlosow-wazne-pytania-precyzyjne-odpowiedziNa temat olejowania włosów wciąż jeszcze krąży mnóstwo pytań i wątpliwości.

Poniżej zebrane są najważniejsze, najczęściej poruszane kwestie dotyczące zarówno olejowania włosów, jak i olejów w ogóle.

1. CZY KAŻDY OLEJ NADAJE SIĘ DO NAKŁADANIA NA WŁOSY?

Niestety nie. Do olejowania włosów służą wyłącznie olejki naturalne, tłoczone na zimno i nierafinowane. Olejek dobieramy ponadto do stanu i kondycji włosów oraz do ich porowatości, czyli stopnia rozchylenia łusek włosa. Popularne w kuchni oleje oraz olejki eteryczne nie nadają się do olejowania włosów.

2. JAK DŁUGO TRZEBA TRZYMAĆ OLEJ NA WŁOSACH?

Ogólna zasada brzmi: im dłużej trzyma się olej na włosach, tym lepiej. Ma on wówczas więcej czasu, żeby wniknąć we włosy i regenerować je. Na początek można zacząć od godziny i obserwować swoje włosy po każdym olejowaniu. Jeśli włosy nie są bardzo zniszczone, olejowi wystarczy nieco krótszy czas „leżakowania” na kosmykach.

3. CZY OLEJ POWINNO NAKŁADAĆ SIĘ WYŁĄCZNIE NA WŁOSY, CZY RÓWNIEŻ NA SKÓRĘ GŁOWY?

To zależy od metody, jaką olejujemy włosy. Jeśli mamy w planach mycie włosów po olejowaniu – jak najbardziej zalecane jest nałożenie go również na skalp. Olejek wniknie wówczas w skórę oraz głęboko w cebulki regenerując i wzmacniając włosy od podstaw. Podczas codziennej pielęgnacji można również nakładać olejek na same końce lub od połowy ich długości. Wówczas nie potrzeba go spłukiwać. Ta metoda natychmiast kondycjonuje włosy i wzmacnia ich blask oraz zabezpiecza kosmyki na cały dzień.

4. JAKĄ ILOŚĆ OLEJU NALEŻY NAŁOŻYĆ NA WŁOSY?

Wszystko zależy od długości włosów. Należy pamiętać, żeby olej nie spływał z włosów. Optymalna dawka do olejowania włosów i skalpu to około 5 ml, czyli równowartość łyżeczki do herbaty.

Podczas codziennej aplikacji uwzględniającej wyłącznie włosy – bez udziału skóry głowy wystarczy nałożyć na suche włosy 2-3 krople olejku.

5. PO JAKIM CZASIE WIDAĆ PIERWSZE EFEKTY OLEJOWANIA?

Wszystko zależy od stanu i kondycji włosów. Im bardziej są one zniszczone, tym dłużej trwa ich regeneracja. Pamiętajmy, że olejki działają przede wszystkim we wnętrzu włosów. Nawet jeśli od razu nie dostrzeżesz spektakularnych efektów, możesz być pewna, że olej zaczął już działać wewnątrz włosa. Pamiętaj również, że podczas olejowania istotna jest systematyczność i odrobina cierpliwości.

6. JAKIM SZAMPONEM NAJLEPIEJ ZMYWAĆ OLEJEK?

Olejki są produktami naturalnymi. Silne detergenty i komedogenne substancje obfitujące w parabeny mogą zakłócić działanie olejków i zaburzać efekty olejowania włosów. Z tego względu najlepiej sięgać po delikatne szampony, pozbawione substancji typu SLS, SLES. Można wybrać np. szampon dla dzieci.

7. CZY MOŻNA STOSOWAĆ KILKA OLEJKÓW JEDNOCZEŚNIE?

Jak najbardziej, pod warunkiem jednak, że znasz już swoje włosy i wiesz, jaki olejek lubią. Najlepiej na początek sprawdzać osobno każdy olej. Jeśli odnajdzie się na twoich włosach, wówczas możesz go używać naprzemiennie z innym, lub po prostu mieszać ze sobą dwa, lub więcej olejków.

8. CZY OLEJEK DO WŁOSÓW MOŻNA ŁĄCZYĆ Z ZIOŁAMI PIELĘGNUJĄCYMI WŁOSY?

Zioła nadają blasku i miękkości włosom. Ponadto są naturalne i bardzo delikatne, więc będą idealnie współgrały z olejkami. Wybrane zioła należy zaparzyć, uzupełnić o kilka kropli olejku i zraszać lub płukać nimi włosy.